پژوهشکده علوم و فناوری نانو

English   |     |     |  
 انتخاب وب سایت:

      دانشگاه کاشان جزء ۱۰ دانشگاه برتر کشور قرار گرفت
 
 رییس دانشگاه کاشان گفت: دانشگاه کاشان در بین 10 دانشگاه برتر کشور قرار گرفت.

دکتر عباس زراعت اظهار داشت: بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، گروه رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور برای ششمین سال متوالی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی را به صورت رسمی بر اساس شاخص ها و معیار های مصوب ششمین نشست فوق العاده وزاری آموزش عالی کشورهای اسلامی رتبه بندی نمود

وی افزود: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام 159 دانشگاه و موسسه پژوهشی دولتی در کشور را توسط 26 شاخص در قالب 5 معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین المللی، تسهیلات- امکانات و فعالیت های اجتماعی-اقتصادی و صنعتی مورد رتبه بندی قرار داده است.

وی اظهار داشت: 72 دانشگاه از دانشگاه های جامع کشور در رتبه بندی سال 95-1394 حضور داشته اند که این تعداد در سال گذشته برابر با 63 مورد بوده است. دانشگاه های تهران ، تربیت مدرس، دانشگاه شیراز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تبریز، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه اصفهان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، دانشگاه بوعلی سینا و دانشگاه کاشان به ترتیب در جایگاه های اول تا دهم جدول قرارگرفته اند.

 

 
      از تولید جوراب تا داروهای ضد سرطان با نانو تکنولوژی
 
قطعا این روزها نام نانو را زیاد شنیده‌اید و شاید هم با برخی از محصولات آن نظیر جوراب‌های نانویی آشنا شده باشید، اما به راستی این تکنولوژی چیست و چه فایده ای برای انسان دارد؟
در آخرین رده‌بندی‌ها از سایت استت نانو، معتبرترین سایت شناخته شده در حوزه نانو تکنولوژی، ایران در رده ششم دنیا از نظر تعداد مقالات علمی قرار دارد و نانو این امکان را به دانشمندان می‌دهد تا ذرات به اندازه یک میلیاردم متر را ببینند، یعنی ذراتی بسیار کوچکتر از گلبول‌های قرمز خون.
 دیدن این ذرات دسترسی انسان به فضاهایی را ممکن می‌کند که تا پیش از این امکان‌پذیر نبود و شاید اصلا به ذهن کسی هم خطور نمی‌کرد، با دیدن ذرات در این مقیاس می‌توان فضاهای خالی را پر کرد و مانع نفوذ آب در بافت‌ها شد، سلول‌های سرطانی را شناسایی کرد و داروها را به کوچکترین فضاهایی برد که تنها با فناوری نانو امکان پذیر است.
دانشمندان نانو را جزو علوم نوینی می‌دانند که توانسته انقلابی بزرگتر از انقلاب صنعتی در دنیا به وجود آورد و ایرانیان هم از قافله این انقلاب بزرگ عقب نمانده‌اند اما باید بدانیم که تنها محصول نانو تکنولوژی جوراب نیست، بلکه نانو داروها و یا مصالح ساختمانی نانویی بسیاری هستند که در کشور خودمان نیز تولید می‌شود.
 نانو در ابزار و مصالح ساختمانی هم کاربردهای بسیاری دارد، برای مثال شیشه‌های نانویی در اتومبیل باعث می‌شود که دیگر نیازی به برف‌پاکن نداشته باشید و یا نماهای ساختمانی که با فناوری نانو ساخته می شوند از نفوذ آب و بعد از آن گرد و خاک بر روی نما جلوگیری می‌کنند و این امر موجب می‌شود تا نمای ساختمان حداقل برای 20 سال تمیز بماند.
تولید کاهگل نانویی باعث می‌شود تا آب به آن نفوذ نکند و در روستاهایی که برای برخی سازه‌های خود از کاهگل استفاده می‌کنند، دیگر آب باران درون آن نفوذ نکرده و از تخریب زودهنگام آن جلوگیری می‌کند و یا تولید بلوک‌های سیمانی نانو، مانع جذب آب می‌شوند، جذب آب در این بلوک‌ها و سردی هوا آن‌ها را به مرور از درون میشکند و مقاومتشان را پایین می آورد، اما نانوتکنولوژی به کار رفته در این محصولات مانع از نفوذ آب به آن‌ها می‌شود.
در شاخص رتیه بندی جدید ارائه شده توسط statnano ایران با رتبه 6 و بالاتر از ژاپن که سال گذشته در رتبه چهارم قرار داشت به چشم می خورد.
 
      دکتر مسعود صلواتی نیاسر پرتالیف ترین پژوهشگر ایران معرفی شد
 

دکتر مسعود صلواتی نیاسر عضو هیات علمی دانشگاه کاشان پرتالیف ترین پژوهشگر ایران معرفی شد

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان گفت: دکتر مسعود صلواتی نیاسر عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه کاشان پرتالیف ترین پژوهشگر ایرانی در سال 2016  معرفی شد.

دکتر مجید منعم زاده اظهار داشت: بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، همچنین دانشگاه کاشان با 846 طرح، رتبه چهارم حمایت از طرح های پژوهشی را در بین دانشگاه های جامع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بعد از دانشگاه های تهران، تربیت مدرس و فردوسی مشهد کسب کرده است.

مهراد ادامه داد: پژوهشگران ایران در تولید ۴۵ هزار و ۳۹۵  مدرک علمی ثبت شده در اسکوپوس در سال ۲۰۱۶ میلادی  با کشورهای آمریکا، کانادا، مالزی و انگلستان بیشترین همکاری علمی را داشته و این کشورها به ترتیب در تولید ۲ هزار و ۳۸۴، هزار و ۱۹، ۹۲۸ و ۹۰۴  مدرک علمی با ایرانیان همکاری کرده اند.

به گفته دکتر جعفر مهرداد بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، آمار تولیدات علمی کشور در سال ۲۰۱۵ تعداد ۳۷ هزار و ۹۵۷ مدرک بود و باتوجه به اینکه اکنون نمی توان به طور قطعی درباره رقم تولیدات علمی سال ۲۰۱۶ اظهار نظر کرد بنابراین در سال ۲۰۱۵ ایران در بین ۲۰ کشور اول قرار دارد که تولیدات علمی این کشورها چشمگیر و قابل توجه است.

وی افزود: در این پایگاه هم دانشگاه آزاد با تولید 4951 مدرک علمی در راس دانشگاه ها و مراکز تولید کننده علم کشور قرار دارد. سپس، دانشگاه های تهران 3761، علوم پزشکی تهران 3669، امیرکبیر 2046، و تربیت مدرس 2025 مدرک تولید کرده اند و رتبه های دوم تا پنجم به این دانشگاه ها تعلق دارد.